Loading...
Warunki pracy

Jak odpowiednio dopasować maskę przeciwgazową

Rodzaje masek przeciwgazowych

Jak odpowiednio dopasować maskę przeciwgazową

Maska przeciwgazowa to produkt, który pozwala zapewnić prawidłową ochronę dróg oddechowych przed niekorzystnymi warunkami spowodowanymi charakterem danej pracy. Wiele zawodów na co dzień boryka się z sytuacjami, w których stawiają na szali swoje zdrowie. Maska ochronna pomaga uchronić się przed wynikającymi z tego tytułu zagrożeniami. Z racji, iż nie spotkamy się już z jednym uniwersalnym typem maski przeciwgazowej, jesteśmy zobligowani do zaopatrzenia się w maski, które będą przeznaczone do pracy, którą wykonujemy. Co więc należy wiedzieć podczas dokonywania właściwego wyboru? Na jakie rodzaje masek możemy natrafić? Wszystko znajduje się poniżej.

Rodzaje masek przeciwgazowych

Spośród wielu rodzajów masek możemy wyróżnić dwa typy, maski izolacyjne oraz maski filtracyjne

Maski izolacyjne za pomocą elastycznego przewodu połączone są z butlą powietrzną, która umożliwia dostarczanie nam tlenu bez zanieczyszczeń. Zabezpieczają one także oczy i twarz. Działanie maski przeciwgazowej izolacyjnej jest następujące. Jej zadaniem jest przetwarzanie wydychanego dwutlenku węgla w tlen oraz parę wodną, z kolei później są one gromadzone w worku oddechowym. Worek oddechowy, a właściwie jego zawór jest odpowiedzialny za usuwanie nadmiernej ilości tlenu z butli. Za pośrednictwem pochłaniacza regeneracyjnego możliwe jest ponowne odzyskanie tlenu z wydychanego wcześniej powietrza. Należy jednak pamiętać o tym, że użyte w pochłaniaczu substancje chemiczne nie są nieskończone. W tym wypadku po każdym użyciu maski przeciwgazowej trzeba wymienić pochłaniacz na nowy. 

Maski filtracyjne nie posiadają tak skomplikowanego mechanizmu działania, gdyż ich zadaniem jest po prostu oczyszczanie wdychanego przez użytkownika powietrza za pomocą specjalnych filtrów. Są idealne do miejsc, w których natrafić możemy na gazy, pyły i substancje toksyczne. Wyposażone są w zawory wdechowe i wydechowe oraz otwory na oczy.

Jaką maskę przeciwgazową wybrać?

Przy podjęciu decyzji odnośnie odpowiedniego wyboru maski przeciwgazowej należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze na rodzaj wykonywanej przez przyszłego użytkownika pracy. Po drugie na stopień pochłaniania niezdrowych substancji oraz na wielkość maski. Tak jak w przypadku większości sprzętów, także i maski przeciwgazowe należy odpowiednio dostosować. Trzeba również liczyć się z faktem, iż niektóre części masek trzeba co jakiś czas wymieniać. Dlatego warto jest regularnie sprawdzać stan poszczególnych elementów.

Podsumowując

Maska przeciwgazowa stanowi podstawowe zabezpieczenie dla osób mających styczność z różnego rodzaju gazami, pyłkami oraz szkodliwymi substancjami. Poza maskami przeciwgazowymi izolacyjnymi i filtracyjnymi na rynku dostępne są także nieco lżejsze maski służące jako ochrona przy pracach remontowych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na dopasowanie oraz wygodę noszenia. Pozwala to maksymalnie wykorzystać potencjał maski przeciwgazowej i sprawić, że będzie ona maksymalnie wydajna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *