Loading...
Medycyna pracy

Jak powinna być wyposażona apteczka w zakładzie pracy?

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy to podstawowe wyposażenie każdego zakładu pracy. Pracodawca ma obowiązek umieścić ją w takim miejscu, aby system pierwszej pomocy funkcjonował szybko i sprawnie. Jaka powinna być ilość apteczek w zakładzie pracy i kto o tym decyduje? Po szczegóły zapraszamy poniżej.

Ilość apteczek pierwszej pomocy w zakładzie pracy

Liczba apteczek pierwszej pomocy oraz ich docelowe miejsce określone jest w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Pracownicy służby BHP mają za zadanie oszacować dokładną liczbę apteczek w zakładzie pracy. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe, na jakie wygląda, gdyż odpowiednie rozdysponowanie sprzętem może stanowić nie lada wyzwanie. Z jednej strony ważne jest, aby apteczek pierwszej pomocy było dużo, z drugiej jednak nie można popaść w przesadę. Co jest ważne przy prawidłowym rozmieszczeniu apteczek? Oczywiście rodzaj i nasilenie potencjalnych zagrożeń. Ponadto istotną rzeczą jest fakt, aby każdy pracownik ze swojego miejsca pracy mógł swobodnie i bez problemów skorzystać z apteczki pierwszej pomocy. Nie ma jasno określonych zasad, jaka minimalna odległość powinna dokładnie dzielić poszkodowanego od apteczki pierwszej pomocy. Do każdego zakładu pracy ustala się to indywidualnie.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy
Wyposażenie apteczki w zakładzie pracy

Zasoby apteczki powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem medycyny pracy. Tak przynajmniej nakazuje rozporządzenie. Co jednak powinno się znaleźć w apteczce pierwszej pomocy

Po pierwsze środki opatrunkowe takie jak: opaski elastyczne, opaski dziane, chusty jałowe czy plastry z opatrunkiem. 

Po drugie wyposażenie potrzebne do prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy np. maski służące do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki jednorazowe i nożyczki z tępą końcówką.

Co jeszcze mogłoby się znaleźć w apteczce pierwszej pomocy? To już zależy od tego, czym dany zakład się zajmuje. W apteczce można jednak umieścić sól fizjologiczną, koc ratunkowy, opatrunki hydrożelowe lub płyn służący do przemywania poszkodowanemu oczu. 

Dodatkowo oprócz materiałów służących do przeprowadzania pierwszej pomocy w środku apteczki powinna się również znaleźć instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Kto zajmuje się uzupełnianiem apteczki pierwszej pomocy?

Osoby odpowiedzialne za uzupełnianie apteczki powinny być przeszkolone w udzielaniu pierwszej pomocy. Wyznacza je pracodawca, do ich zadań należy dbanie, by apteczki były widoczne, oznakowane, czyste oraz odpowiednio wyposażone. Należy wspomnieć o tym, że ilość osób odpowiedzialnych za zajmowanie się apteczką, uwarunkowane jest od wielkości zakładu pracy. Ponadto każda zmiana robocza musi mieć zapewnioną osobę, której obowiązkiem będzie dbanie o apteczkę. To jak często powinien być robiony przegląd apteczki, zależy już od każdego zakładu indywidualnie, tyczy się to również zamawiania do niej materiałów. Każdy bez wyjątku pracownik powinien posiadać, choć minimalną edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy, dlatego warto jest zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie go do tego, jak zachowywać się w sytuacjach awaryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *