Loading...
Warunki pracy

Kaski budowlane, dla kogo i w jakich warunkach powinno się ich używać

kaski ochronne bhp

Kask budowlany stanowi jeden z najważniejszych przedmiotów ochronnych praktycznie w każdym miejscu, w którym mamy do czynienia z pracami budowlanymi. Z tego względu ochrona głowy powinna być dla nas priorytetem. Jakikolwiek drobny uraz głowy może przerodzić się w coś naprawdę poważnego. Dlatego tak ważne jest, by zawsze używać kasku budowlanego na obszarze, w którym się tego wymaga. Istotne jest, by był on odpowiednio dopasowany do naszej głowy, gdyż tylko wtedy mamy gwarancję, że kask jest w pełni skuteczny. Jakie parametry techniczne ma kask budowlany oraz gdzie powinno się go używać? Odpowiadamy na Państwa pytania.

Gdzie powinno używać się kasków ochronnych?

W przepisach BHP szybko możemy doszukać się, w jakich sytuacjach powinniśmy używać kasków budowlanych, jednak warto je nosić nawet wtedy, gdy wiemy, że będziemy przebywać w warunkach zagrażających bezpieczeństwu naszej głowy. Kaski budowlane w dzisiejszych czasach posiadają nowoczesną regulację, dzięki czemu możemy łatwo dopasować rozmiar kasku do naszych indywidualnych potrzeb. W jakich miejscach musimy nosić kask budowlany? Przede wszystkim w rejonach, w których istnieje ryzyko uszkodzenia głowy, a także w strefie gdzie odbywa się załadunek bądź rozładunek towarów za pomocą dźwigów. Kolejnymi punktem, gdzie istnieje bezwzględy nakaz noszenia kasku ochronnego, są miejsca takie jak wszelkiego rodzaju kopalnie, czyli miejsca pod ziemią.

Parametry techniczne kasku budowlanego

Poprawnie funkcjonujący kask ochronny powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. przez odłamki gruzu, drewna, kabli czy nawet narzędzi budowlanych. Przedmioty lecące z dużej wysokości z czasem nabierają większego rozpędu i siła ich uderzenia może być naprawdę potężna. Dobrze jest więc zaopatrzyć siebie lub swojego pracownika w kask, który wiemy, że wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. Kaski budowlane stworzone za pomocą polietylenu (LDPE) odznaczają się wyjątkowo wysoką wytrzymałością, co sprawia, że są one idealnym przedmiotem chroniącym naszą głowę przed ewentualnym zagrożeniem życia i zdrowia.

Kaski LDPE charakteryzują się niską gęstością, co przyczynia się do tego, że są niesamowicie lekkie i wygodne. Jest to ważny aspekt dla wszystkich osób pracujących przez wiele godzin z rzędu. Osoba pracująca w kasku LDPE nie powinna odczuwać żadnego dyskomfortu. Najważniejszą rzeczą w pracy z kaskami budowlanymi jest ich odpowiednie dopasowanie do obwodu głowy. Kask nie może się ruszać ani być luźny. Powinien mieć również miejsce, aby można było założyć nauszniki ochronne. Podsumowując, musi być wygodny i praktyczny. Niezwykle ważnym parametrem technicznym jest to, iż poprawnie funkcjonujący, dobry kask budowlany powinien chronić głowę przed porażeniem prądem. Kask ochronny jest jednym z podstawowych zabezpieczeń przed urazami. Kasków nie można lekceważyć, a tym bardziej unikać noszenia ich. Przedmiot ten może uratować nam życie w najmniej przewidywanych okolicznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *