Loading...
Ochrona PPOŻ

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

Rodzaje gaśnic

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

Gaśnice to jeden z podstawowych sprzętów gaśniczych służących do poskramiania pożarów. Z gaśnicami możemy spotkać się praktycznie w każdym miejscu. Te większe zobaczymy w obiektach przemysłowych oraz publicznych, natomiast na te mniejsze możemy natrafić np. w samochodach. Z jakimi rodzajami gaśnic możemy się spotkać? Do czego się je stosuje? Wszystko dokładnie opisujemy w poniższym artykule.

Na jakie rodzaje dzielimy gaśnice?

Zastosowanie gaśnic

Obecnie najpopularniejszym rodzajem gaśnic na polskim rynku są gaśnice proszkowe. Przeznaczeniem tego typu gaśnic jest gaszenie pożarów z grup ABC oraz BC. Wersje gaśnic proszkowych, na jakie możemy natrafić to gaśnice stałociśnieniowe oraz z dodatkowym zbiornikiem. Gaśnice proszkowe są najskuteczniejszymi dostępnymi gaśnicami. Powinny znajdować się:

 • w każdego rodzaju samochodzie, od dostawczych po osobowe, a także w łodziach. W tych miejscach najlepiej zaopatrzyć się w gaśnice 1 kg bądź 2 kg.
 • w obiektach typu hale, magazyny, biura czy miejsca użyteczności publicznej. Zaopatruje się tam w gaśnice 4, 6, 9, oraz 12 kg.
 •  w domach, najlepiej w miejscach takich jak garaże czy kotłownie, gdyż są to pomieszczenia, w których może dojść do podpalenia. 

 

Gaśnice wodne stworzone są z myślą o gaszeniu pożarów z grupy A i AF. Środkiem gaśniczym w tym wypadku jest zdemineralizowana woda. Są stałociśnieniowe. Z roku na rok gaśnice wodne stają się coraz popularniejsze. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż po użyciu zostawiają jedynie mokrą plamę. Stosuje się je do:

 • biur,
 • szkół,
 • przychodni medycznych,
 • oraz do innych miejsc użyteczności publicznej.

Ciekawym zabezpieczeniem jest gaśnica wodna mgłowa, która jest jedynym typem gaśnic mogących ugasić palące się na człowieku ubrania. Dzięki możliwości wytworzenia mgły może ona gasić urządzenia pod napięciem do 1000V.

Gaśnice śniegowe (CO2) są gaśnicami stałociśnieniowymi, a składnikiem gaszącym jest dwutlenek węgla. Głównym zastosowaniem gaśnic śniegowych jest gaszenie cieczy oraz ciał stałych. Ze względu na swoje właściwości gaśnice te idealnie nadają się do gaszenia urządzeń nielubiących pyłu. Możemy natrafić na nie w:

 • zakładach energetycznych,
 • lakierniach.

Gaśnice pianowe doskonale sprawdzają się do gaszenia pożarów z grup AB oraz ABF. Koncentrat środka pianotwórczego i woda to składniki tworzące pianę gaśniczą, służącą do gaszenia pożarów. Gaśnice pianowe możemy spotkać w wersji z dodatkowym zbiornikiem zasilającym, a także w wersji stałociśnieniowej. Gaśnice pianowe znajdą swoje zastosowanie:

 • przede wszystkim w restauracjach. Są to miejsca, w których może dojść do podpalenia się tłuszczu i oleju. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się gaśnice 2 oraz 3 litrowe.
 • w lokacjach takich jak np. magazyny, szkoły, porty lotnicze i inne obiekty publiczne. Jako środek zabezpieczający najlepiej nadają się gaśnice 6 i 9 litrowe.
 • w domach, zwłaszcza w pomieszczeniach kuchennych, gdzie tak jak w przypadku restauracji narażeni jesteśmy na pożar olejów i tłuszczów jadalnych, których nie można gasić wodą.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *