Loading...
Warunki pracy

W jakie buty robocze najlepiej zainwestować

Jak wybrać buty robocze

W jakie buty robocze najlepiej zainwestować

Buty robocze są jednym z podstawowych elementów wyposażenia na każdym placu budowy. Zapewniają stopie odpowiednią ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, substancjami żrącymi czy urazami mechanicznymi. W przypadku butów roboczych niezmiernie ważny jest fakt odpowiedniego dopasowania butów do naszej stopy, a także do rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie potencjału sprzętu i uchronienie nas przed wszelkiego rodzaju urazami. 

Z racji, iż pracownik spędza w butach roboczych większość dnia, jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby były one wygodne. Trzeba zwrócić uwagę na to, by były około pół centymetra dłuższe od stopy. Pięta powinna także przylegać do buta. Obuwie nie może być ani za małe, ani za duże. W końcu ostatnie czego chcemy, to żeby buty zsunęły nam się ze stopy albo, co gorsza zaczęły nam puchnąć.

Rodzaje obuwia roboczego

Istnieje kilka różnych podziałów butów roboczych. Ze względu na konstrukcje, przeznaczenie oraz poziom zagrożeń. 

Buty robocze dzielone ze względu na konstrukcję to:

 • trzewiki,
 • półbuty,
 • buty z przedłużoną cholewką,
 • buty,
 • buty do kolan.

Buty robocze dzielone ze względu na przeznaczenie, czyli obuwie chroniące przed:

 • czynnikami mechanicznymi,
 • czynnikami chemicznymi,
 • czynnikami termicznymi,
 • czynnikami biologicznymi,
 • przed czynnikami atmosferycznymi,
 • porażeniem prądem elektrycznym,

jak i również na obuwie antystatyczne oraz na buty przeznaczone do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym podziałem, jest podział ze względu na poziom zagrożeń. W tym wypadku wyróżnić możemy obuwie zawodowe, obuwie bezpieczne oraz obuwie ochronne.

Obuwie zawodowe (O) – można ich używać wtedy, gdy nie jest wymagana ochrona stopy za pomocą podnosków. Świetnie sprawdzają się w pracach codziennych. Mogą być używane wtedy, gdy nie istnieje ewentualność zmiażdżenia stopy.

Obuwie bezpieczne (S) – dzięki temu rodzaju butów jesteśmy w stanie zapewnić ochronę stopie, a także palcom zabezpieczonym za pośrednictwem podnosków. Wytrzymałość butów tego typu jest zbadane przy uderzeniu z energią 200 J.

Obuwie ochronne (P) – tak samo, jak to zostało opisane w przypadku powyżej, podnoski chronią stopę przed urazami z tą różnicą, że obuwie to, jest w stanie wytrzymać uderzenie z energią 100 J.

W jaki sposób dbać o buty robocze?
w jakie rubty robocze zainwestować

Tak jak każda rzecz materialna również i buty robocze ulegają kiedyś procesowi niszczenia się. Jak więc mamy uchronić je przed tym, co nieuniknione? Odpowiedź jest prosta. Czyszczeniem. Odpowiednia konserwacja obuwia roboczego zapewnia dłuższą żywotność buta, co za tym idzie przedmiot ten, będzie mógł służyć nam o wiele dłużej. Należy jednak pamiętać o tym, że to, czym czyścimy buty robocze, uzależnione jest od materiału wykonania obuwia. Poza tym dobrze by było pamiętać również o zabezpieczeniu go np. za pomocą impregnatów lub past do tego przeznaczonych. Poprawne sznurowanie obuwia, a także używanie łyżki do butów jest czynnością, która pomaga utrzymać je w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *