Loading...
Medycyna pracy

Jaka jest cena badań wysokościowych i jak się do nich przygotować?

Badania wysokościowe cena

Praca na wysokościach to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów, z jakimi przyjdzie nam się spotkać. Wszystkie chętne osoby chcące pracować w tym fachu zobowiązane są do wykonania badań wysokościowych, aby je wykonać, potrzebne jest skierowanie, które możemy uzyskać od pracodawcy. Na badania wysokościowe składa się szereg wizyt u lekarzy takich jak: okulista, neurolog, psycholog, lekarz orzecznik oraz laryngolog. Jakie musimy ponieść koszta, aby wykonać badania wysokościowe? Czy możemy się do nich jakoś przygotować? Wszystko znajduje się poniżej.
Praca na wysokości od ilu m

Jak się przygotować do badań wysokościowych?

Badania wysokościowe są prostymi badaniami, które nie wymagają jakiś szczególnych przygotowań. O ile osoba starająca się o uzyskanie pozytywnego orzeczenia nie posiada żadnych większych problemów ze słuchem, wzrokiem oraz nie ma poważnych zaburzeń neurologicznych, spokojnie powinna przejść badania. Warto jest jednak na wizytę u lekarza przyjść na czczo, gdyż jednym z wykonywanych testów są badania poziomu glukozy we krwi. Ostatni posiłek musi być skonsumowany minimum 12 godzin przed pobraniem krwi. 

W zależności od tego, na jakiej wysokości chcemy pracować, badania są nieco inne tzn. im większa wysokość, tym badanie jest bardziej restrykcyjne. Jeżeli osoba, która nie posiada badań wysokościowych, podczas kontroli zostanie przyłapana na łamaniu przepisów, musi liczyć się z poniesieniem odpowiedzialności w postaci kary finansowej.

Czy okulary wykluczają mnie z pracy na wysokości?

W Polsce niestety tak. Jest to wytłumaczone jednym prostym faktem, istnieje zbyt duże ryzyko, że okulary mogą po prostu spaść. Może to stanowić ogromne zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika, który boryka się z wadami wzroku. Kolejnym defektem okularów jest to, że podczas zmiany temperatur parują, co znacznie ogranicza pole widzenia użytkownika. Istnieje jednak złoty środek, który umożliwia pracę na wysokości osobom z wadami wzroku. Przedmiotem tym są soczewki kontaktowe, które charakteryzują się dużą wygodą oraz o wiele większym bezpieczeństwem od okularów. Musem jest jednak prawidłowe widzenie barw, zachowanie widzenia obuocznego, a także poprawny ruch gałek ocznych.

Jaki jest koszt wykonania badań wysokościowych? 

Cena wykonania badań wysokościowych wynosi od 150 do 300 złotych w zależności od wybranego ośrodka i pakietu testów. W skład badań mogą wchodzić:

  • badania psychologiczne,
  • badania okulistyczne,
  • badania laryngologiczne,
  • badania neurologiczne.

Czy badania wysokościowe można zrobić prywatnie?

W celu wykonania badań wysokościowych trzeba być zatrudnionym u kogoś lub na własnej działalności. Prywatnie można jednak wykonać badania dodatkowe, do których zalicza się np. psychotesty. Firma, w której jesteśmy zatrudnieni, powinna dać skierowanie na badania. W Polsce jest to przeprowadzane podobnie jak badania okresowe w firmie czy badania profilaktyczne. Jeżeli pracownik posiada umowę o dzieło to w tym wypadku, istnieje możliwość wykonania badań bez podpisywania umowy między lekarzem orzecznikiem a pracodawcą, czyli prywatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *